I starten af november bygges Europas største mobile kælkebakke op midt i Berlin og indtil 9. januar 2005 kan man suse ned på Potsdamer Platz på 45 m ægte sne - og havne midt i det festlige mylder af revy-teatre, biografer og shopping-centre.
Fra midten af november forvandler byen sig nemlig til ét stort lyshav. Taget af Sony-centret bliver en funklende stjernehimmel, træerne langs pragtboulevarden Unter den Linden er pyntet med tusinder af lys, og en lang, glitrende lyskæde slynger sig hele vejen fra Wittenbergplatz til Halensee - forbi byens top-shopping-adresser og det store julemarked ved Gedächtniskirche. Her bliver springvandet til et snehvidt vinterlandskab, komplet med isbjerge.
Rundt omkring i byen afholdes der omkring 45 julemarkeder. Fra Köpenick til Spandau, fra Prenzlauer Berg til Neukölln bølger de forjættende dufte af brændte mandler, Glühwein og julebag. Og man kan købe alt - lige fra stykker af Berlin-muren til kunsthåndværk og julepynt. Det kan f.eks. anbefales at besøge det historiske julemarked på Gendarmenmarkt og et af Tysklands største julemarkeder med 450 boder (i weekenderne) i bydelen Spandau.
Julemarkederne i Berlin starter generelt den 22. eller 24. november og slutter lige før jul.