Gymnasierne er ikke længere fredet område for reklamer, da en række skibureauerne bruger de unge som levende reklamesøjler for at skaffe andre unge som kunder.
Men vennehvervning, som det hedder, når unge bruges til at skaffe andre unge som kunder, er ikke lovligt, mener Forbrugerrådet.
- Jeg mener, det er en overtrædelse af Markedsføringsloven, siger Anette Høyrup, jurist i Forbrugerrådet og fortsætter:
- Det er de erhvervsdrivendes egen opgave at markedsføre rejser for unge. Man skal ikke udnytte de unge til at skaffe kunder, fordi det er sværere at sige nej, når en veninde tilbyder en rejse.
DR's Kontant-redaktion har sammen med Danske Gymnasieelevers Sammenslutning spurgt 82 gymnasier, om rejsebureauer har markedsført deres skirejser på skolens område. Og det siger hele 79 gymnasier ja til, det svarer til over 96 procent.
Men både Forbrugerrådet og Forbrugerombudsmanden mener, at der ikke bør finde markedsføring sted på skoler og andre steder, hvor unge færdes i det daglige, fordi de unge kan være lette ofre.